Postup pri renovácii parkiet

Ako prebieha renovácia parkiet?

Ako často je nutné renovovať a čo všetko môžeme na parketách poopraviť ?

Záleží predovšetkým na tom, v akom stave podlaha je a akým spôsobom o ňu staráme. Častejšie renováciu vyžadujú namáhané parkety v kanceláriách, telocvičniach, kultúrnych domoch, alebo iných komerčných priestoroch. Tu môže renovácia prebiehať dokonca už po piatich rokoch. V priestoroch, kde je podlaha menej namáhaná a je ošetrovaná správnym spôsobom, sa podlaha renovuje cca každých 15 až 20 rokov.
Parkety môžeme renovovať mnohokrát, nový vzhľad môžu dostať aj parkety staré až 150 rokov. Každá renovácia si vezme iba milimeter dreva.

Postup pri renovácii parkiet
1. BRÚSENIE PARKIET

Renováciu parkiet začíname brúsením. Brúsenie parkiet má niekoľko stupňov: od najhrubšieho až po najjemnejšie. Brúsenie sa robí špeciálnym strojom, ktorý zároveň odsáva aj najmenšie prachové častice. Tento spôsob práce nezanecháva takmer žiadny neporiadok. Na brúsenie používame profesionálne stroje nemeckého výrobcu značky LÄGLER .
Postup pri brúsení parkiet:

  • Hrubé brúsenie – našim cieľom pri tomto kroku je odstrániť nečistotu, starý lak a rôzne stopy a nerovnosti dreva. Najčastejšie sa začína so zrnitosťou 24 alebo 36.
  • Stredné brúsenie – v ďalšej fáze sa odstránia stopy hrubého brúsenia- pokračujeme so zrnitosťou 40až 60
  • Jemné brúsenie – so zrnitosťou 80 až 100. Ak budeme používať rozpúšťadlové laky, môžeme použiť na konečné jemné brúsenie zrnitosť 100 a stále dosiahnete ucelený vzhľad povrchu. Pri lakoch na vodnej báze by sa malo konečné brúsenie vykonať so zrnitosťou minimalne 120.

Pokiaľ by sme nevybrúsili povrch podlahy brúsnym materiálom strednej zrnitosti, zostanú po brúsení jemným materiálom viditeľné hlboké ryhy po hrubom brusive. Keď chcete, aby bola podlaha dobre vybrúsená, nikdy nepreskočte z hrubej zrnitosti priamo na jemnú.

 

Brúsky, používané pri renovácii parkiet

Jednokotúčová brúska LÄGLER SINGLE

Okrajová a rohová brúska LÄGLER UNICO

Okrajová a rohová brúska LÄGLER UNICO

Jednokotúčová brúska LÄGLER SINGLE

Brúsky sú výnimočné svojim výkonom a vlastným odsávaním- brúsenie parkiet je vďaka tomu bezprašné. Na plochy používame veľkú brúsku LÄGLER HUMMEL, ktorá zbaví brúsenú plochu starých lakov a náterov. S touto brúskou nemôžeme brúsiť plochy v ktorých trčia šróby, alebo klince.

Na opracovanie podláh pozdĺž obvodových múrov a na okrajoch používame menšiu brúsku LÄGLER UNICO, s ktoru vieme dokonale prebrúsiť nielen kraje pri stene ale aj plochy pod radiátormi. Ťažko prístupné a tienené miesta môžeme nasvietiť zabudovanou otočnou lampičkou.

Trojkotúčová brúska LÄGLER TRIO má u nás široké spektrum využitia- od základného opracovanie podkladu cez sanáciu hotových parkiet až po perfektné jemné brúsenie drevených či korkových podláh a medzibrúsenie laku.

Jednokotúčovú brúsku LÄGLER SINGLE – využívame pre dokonalé jemné brúsenie drevených podláh a medzibrúsenie laku, ako aj pre náročné opracovanie podkladu pri novej pokládke a sanácii.

2. TMELENIE PARKIET

K dosiahnutiu celistvého a dokonalého vzhľadu je potrebné vytmeliť medzery medzi parketami, škrabance a iné nedokonalosti. Tmel získame z prachu, ktorý zostane po fáze najjemnejšieho brúsenie parkiet. Vďaka použitiu tohto prachu získame úplne totožný odtieň tmeliacej látky. K tmelu pridávame ďalšie prísady na báze živice.
Tmelom zaplnená medzera zostane bez zmeny, ak sa podlaha nehýbe. V opačnom prípade hrozí vypadnutie a vznik novej škáry. Po zaschnutí tmelu nasleduje ďalšie brúsenie parkiet a to brúsnymi plátnami o zrnitosti 80, 100 a 120. Podrobnejšie informácie o používaných zložkách nájdete TU.

3. LAKOVANIE PARKIET
Lakovanie a prípadné morenie – to je konečná úprava parkiet, na ktorú používame kvalitné laky a moridlá značky Pallmann. Tieto laky sú na vodnej báze. Chránia životné prostredie, neobsahujú škodlivé látky, sú nehorľavé a sú bez zápachu. Rýchlo schnú, zvýraznia kresbu dreva a sú odolné voči opotrebeniu.

Farbu parkiet môžme ovplyvniť použitím špeciálnych moridiel, ktoré im dodajú požadovaný odtieň. Najobľúbenejším variantom ale stále zostáva prirodzená farba parkiet.

Použitie konkrétneho základného laku a záťažového vrchného laku závisí od typu prostredia, v ktorom sa renovovaná podlaha nachádza. Iný lak použijeme v byte, kde sa očakáva skôr stredná záťaž, iný typ v priestoroch školy kde sa predpokladá silná záťaž, iný  vo verejných priestoroch či reštauráciách kde sú podlahy vystavené obzvlášť silnej záťaži. Ponúkame Vám tiež možnosť vybrať si aj požadovaný lesk podlahy: lesk, polomat alebo matný.